Jak wyglądają domy w stylu śródziemnomorskim?

Inne

Architektura nawiązująca do wzorców śródziemnomorskich cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Domy w stylu śródziemnomorskim to świetny sposób na to, aby w kraju poczuć chociaż namiastkę ukochanych Włoch czy Grecji. Czym charakteryzują się domy wybudowane w takim stylu?

Prostota, a zarazem oryginalność

Domy wybudowane zgodnie z założeniami stylu śródziemnomorskiego to przede wszystkim prosta, a jednocześnie oryginalna bryła. Kryte są dachami o niewielkim kącie nachylenia, co sprawia, że często zdają się one być zupełnie płaskie. Nie można zapomnieć o elewacji, która przyciąga wzrok ciepłą kolorystyką. Dom śródziemnomorski to dom czerwony, pomarańczowy, ceglasty, ewentualnie w odcieniu żółci. Takie kolory idealnie współgrają w promieniami słonecznymi. Decydując się na dom śródziemnomorski, należy pamiętać, że powinien on być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zalicza się do nich ceramikę, kamień, a także drewno. Co ciekawe, ceramika może być wykorzystywana jako materiał na dach, ale również na elewację. Mury muszą być grube, co ma zapewnić komfort termiczny zarówno w upalny dzień, jak i dużo chłodniejszą noc.

Domy w stylu śródziemnomorskim: taras nieodłącznym elementem

Tym, co musi znaleźć się w każdym domu w stylu śródziemnomorskim jest taras. Powinien być zlokalizowany od strony południowej bądź południowo – zachodniej. W krajach śródziemnomorskich buduje się zarówno tarasy otwarte, jak i te zadaszone. Należy jednak pamiętać, że zawsze powinny współgrać ze stylem całego domu. Świetnym wyborem jest taras połączony z ogrodem. Wówczas nawierzchnię warto wykonać z materiałów, które idealnie wpisują się w południowy klimat. Może to być kamień, klinkier czy kostka brukowa w odpowiednich kolorach. Na tarasie warto ustawić doniczki na przykład z terakoty, w których znajdą się kwitnące kwiaty czy aromatyczne śródziemnomorskie zioła.

Domy w stylu śródziemnomorskim to wyjątkowy klimat, który sprawia, że na takie domy decyduje się coraz więcej osób. Warto jednak pamiętać, że same mury i taras to nie wszystko. Ważne, aby wnętrze domu współgrało z tym, jak prezentuje się on na zewnątrz.